Sök på sajten Print this page

Sportlovet börjar i fjällen:

2003-02-05
Varning för lavin av skidstölder!

Turistbranschen spår i år en rekordinvasion i de svenska fjällen. Nästa vecka rivstartar högsäsongen med sportlov för olika delar av landet under en månad framåt.
  - Det kan tyvärr också utlösa en lavin av stölder av dyrbara skidutrustningar och snowboards, befarar Magnus Rydhult, säkerhetsinformatör vid Svenska Stöldskyddsföreningen och baserad hos polisen i Sveg.
  Tillsammans med polisen startar man en särskild offensiv mot stölderna i Jämtlandsfjällen. En drive mot de ökande skoterstölderna görs samtidigt.

Staffan Gröndahl, vd i föreningen, tycker det är hög tid att fjällturisterna ser skidutrustningen som det ”värdeföremål” det är.
  - Det finns ingen annan egendom till ett värde av 5-10.000 kronor som vi handskas så vårdslöst med!

Hög brottsfrekvens
I Sälenfjällen blir det ingen speciell kampanj i år, utöver den förebyggande information som turistanläggningarna ger.
  Förra årets skidsäsong anmäldes 612 tillgreppsbrott, där skidstölderna ingår.
  - Det är ett högt tal för ett litet närpolisområde, med då ska man veta att under en helg i högsäsongen kan det komma 80.000-100.000 människor hit.
  Det säger Hans-Petter Paulsen, nytillträdd närpolischef i Malungs kommun, där Sälenfjällen ingår.
  Polischefens bästa tips är att inte lämna utrustning i bilen och att inte ställa skidorna ifrån sig utan uppsikt.

1000 försvunna skotrar
  - Alltfler tar med sig skoter på släpvagn till fjällen, förklarar Magnus Rydhult. Omkring 1.000  skotrar försvann förra året i landet. Hittills i år har ett 10-tal stulits i Jämtland.
  - Vi tror det är beställningsjobb och att fordonen försvinner ut ur landet.
  - För några hundralappar kan man installera elektroniska mikrochips. Det gör skotern ganska ointressant för tjuven när han på dekaler ser att den är stöldskyddad.

Skidor för miljoner
- I år räknar vi med en ökning av skidstölderna.
- Bara i Åre med omnejd stals förra säsongen skidutrustningar för 1 miljon kronor. Ser vi till hela Jämtlands län beräknar vi stölderna till tre miljoner kronor, men mörkertalet är stort.
- Vi tror att försäkringsbolagen måste höja självrisken drastiskt både för att förhindra slarv och vårdslöshet, samt för att förebygga bedrägerier.
  - Vi kommer att åka runt och göra nedslag i backarna för att varna turisterna, säger Magnus Rydhult. Speciella varningsmeddelanden spelas upp i skidanläggningarnas högtalare
  - På turistanläggningarna, i rum och stugor ska varenda gäst varnas för tjuvar.
 
SSFs 5 topp-tips:
Störst risk att drabbas av skidstöld är vid restauranger, caféer, hotellentréer, utanför toaletter och runt skidshoparna.

1. Stöldmärk din skidutrustning redan innan du åker på skidsemestern. Detta kan du göra kostnadsfritt på närmaste polisstation. Om det finns unika tillverkningsnummer på din utrustning – anteckna dessa.

2. Töm bilen själv! Ta in alla prylar från bilen!

3. Ta hjälp av vänner och familj för att hålla uppsikt över skidorna vid matrast eller toalettbesök.

4. Använd skidgarderober eller låsbara ställ.
  Finns inte ställ, separera skidorna från varandra!

5. Ta in utrustningen i stugan eller lägg den på särskild plats, som hotellen gärna hjälper till med!

[Back to list]