Sök på sajten Print this page

Se upp för bostadsinbrott i sommar!

2005-06-28
Lås dörrarna även om du är hemma

Sommar och sol. Det är något vi alla längtar efter nu i semestertider. Men den svenska öppenheten kan leda till obehagliga överraskningar. Det handlar om villor som ställs på vid gavel, medan ägarna grillar eller bara njuter av sommarn i trädgården. Smygtjuven – ett relativt nytt fenomen – vet att det då är rätta tillfället att snabbt slå till.
 
Förra året drabbades 11 690 villaägare i Sverige av inbrott. Det är en liten ökning i jämförelse med 2003, men det finns stora variationer över landet. Just under sommaren noterades förra året dramatiska ökningar av villainbrotten i många delar av landet. Under årets fem första månader har det däremot skett en markant minskning av villainbrotten.
 
Högre frekvens under sommaren
- Inbrotten i semestertomma hus är nog inte fullt så vanliga som vi kanske tror. Men det finns en högre frekvens under sommarmånaderna, som tillsammans med december månad har det högsta antalet anmälda inbrott. Och det är under sommaren som smygtjuven ofta opererar. Allt hänsynslösare tjuvar bryr sig inte längre om att folk är hemma, säger Jan-Peter Alm, säkerhetsinformatör på Svenska Stöldskyddsföreningen. Så glöm inte att se om ditt hus.
 
- Det finns visserligen ett stort mörkertal, men vi får tyvärr allt oftare rapporter om att tjuvar smyger in i huset mitt på dagen.
 
Det verkar som om de flesta människor anser att den bästa förvaringsplatsen för nycklar, plånböcker och mobiltelefoner är i hallen. Och då är det bara för tjuven att smyga in och ta för sig när du själv kanske sitter och fikar på den insynsskyddade uteplatsen.
 
Tillfällighetsbrott
De flesta inbrott är tillfällighetsbrott där tjuven väljer hus som är lätta att ta sig in i utan att väcka uppmärksamhet och där han kan arbeta ostört. Många inbrott skulle förhindras med bättre insyn, bra lås och larm. En vanlig väg för tjuven att ta sig in i villor och radhus är via fönster och fönsterdörrar. Uppemot 8 av 10 bostadsinbrott sker den vägen. Antingen bryter tjuven upp fönstret eller så slår han ett litet hål i glaset och sticker in en hand för att öppna. För treglasfönster kan metoden vara att peta bort täcklisterna och plocka bort hela fönsterpaketet. Tjuven klättrar sällan in genom en sönderslagen fönsterruta då risken då är för stor att skada sig om lämna spår.
 
- Det finns inga åtgärder som ger ett fullständigt skydd. Men med olika, ofta enkla, åtgärder kan vi försvåra och fördröja inbrottsförsöken. En bra början är att försöka göra det svårt för tjuven att bedöma om någon är hemma eller inte, påpekar Jan-Peter Alm.
 
Se över ditt skydd redan innan semestern
- Vi vill gärna städa undan innan vi far på semester, säger Jan-Peter Alm. Men vi borde göra tvärtom. Låt vattenslangen ligga framme och låt den halvfulla kaffemuggen stå kvar på trädgårdsbordet.
 
  • Gör upp med dina grannar om hur ni kan titta till varandras bostäder under semestrarna. Bra grannsamverkan är ofta det absolut bästa inbrottsskyddet.
  • Be någon att ta hand om din post, klippa gräsmattan, parkera bilen på din uppfart, fylla soptunnan. Allt för att få det att se ut som om du hemma även när du är borta
  • Lås inte innerdörrar och byrålådor. En eventuell tjuv kommer ändå att bryta upp och förstöra.
  • Tala inte om att du är bortrest på din telefonsvarare.
  • Förvara dina värdesaker i bankfack. Tjuvarna känner ofta till var man gömmer saker i hemmet. Tro därför inte att du kommit på det perfekta gömstället.
  • Märk och registrera dina värdesaker.
  • Se till att låsen på entrédörr och altandörr är säkra och inte går att borra upp från utsidan. Komplettera, om så behövs, låsen med ett borrskydd.
  • Komplettera gärna med larm som kan vara både avskräckande och öka tryggheten.
 
 
För ytterligare information, kontakta gärna: Säkerhetsinformatör
Jan-Peter Alm, 08-783 74 06, 0709-81 65 78
[Back to list]